W sierpniu ukazał się nowy, trzeci już tomik wierszy Pani Agaty Lalik, zatytułowany: ,,Kiedyś Ci opowiem''. W swoim kolejnym poetyckim zbiorze autorka, przepięknie malując słowami, przedstawia swoim czytelnikom dwa obrazy, przeciwstawnych wobec siebie rzeczywistości. Pierwszym jest świat bohaterów naszej polskiej niepodległości i obrońców polskości ziem Kresowych, naszej historii, tradycji i kultrury, z których to wielowiekowych wartości, które złożyły się na całokształt Naszej narodowej tożsamości, możemy być tylko dumni, chodząc z wysoko podniesioną głową, bez żadnych kompleksów wobec jakichkolwiek innych narodów w Europie i na świecie.

Na przeciwległym biegunie, znalazł się z kolei, zupełnie odmienny obraz świata, chylącego się do swojego ostatecznego upadku, którego nieuchronnego losu, nic i nikt nie jest w stanie już odmienić, na skutek odrzucenia przez jego mieszkańców fundamentu, na którym został on wzniesiony. A oni sami zainfekowani samobójczym wirusem obojętności na otaczającą ich rzeczywistość i zupełnie niezrozumiałej bierności wobec zgotowanego im tragicznego losu, odrzucając dobrowolnie fundament wartości na jakich sami wyrośli i na których ich przodkowie wznieśli potężne ongiś państwo, przemienili się w Elojów, bezlitośnie zamienionych przez magdalenkowych Morloków, w całkowicie bezwolnych rabów, nie posiadających w swoim życiu poza codziennymi czynnościami jedzenia, picia, spania i załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, żadnych wyższych celów, ani aspiracji, skazanych na nieuchronnie czekającą ich prędzej czy później totalną anihilację, oraz zupełne i bezpowrotne rozmycie się pośród żywiołów silniejszych od nich samych, sparaliżowanych do cna brakiem wszelkiej woli i chęci działania, by powstrzymać fatalizm zgotowanego im losu i tym samym, utratę wszystkiego co stworzyli i zgromadzili na przestrzeni wieków ich przodkowie, a także oni sami.A tym Narodem przedstawionym w tych dwóch, jakże odmiennych, a zarazem jakże prawdziwych obrazach, ukazanym naszym oczom, jesteśmy niestety My Polacy A.D. 2019. I jeśli nie obudzimy się w końcu z tego snu, w którym obecnie trwamy, to istitnie sprawdzi się na Nas samych, ta niezbyt może i przyjemna, ale jakże prawdziwa wizja naszego obecnego, pożałowania godnego stanu, przedstawiona w jakze znakomitej poetyckiej analizie, najnowszego tomiku wierszy Pani Agaty Lalik, która brzmi nie tylko jako ostrzeżenie, ale straszliwe proroctwo poetki, spełniające się na naszych oczach, za przyzwoleniem nas samych i wołające do nas wszystkich o przebudzenie i naszą reakcję, by ratować nasz Polski dom, zanim nie będzie już na to za późno. Zanim istotnie nie spełni się również na Nas samych, podobna ponura wizja z innej proroczej powieści, a mianowicie książki Herberta Georg'a Wellsa pt. ,,Wehikuł czasu,,. Oby to wszystko nigdy nie stało się naszym udziałem i żadnego kolejnego pokolenia Polaków, którzy przyjdą po Nas.

Serdecznie polecam wszystkim ten najnowszy, wspaniały zbiór wierszy Pani Agaty Lalik. Wierszy porywających i przeszywających na wskroś naszą polską duszę.

Tomik wierszy Pani Agaty można zamówić pod tym adresem mailowym

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie polecam

Jacek Boki - Elbląg 10 wrzesień 2019 r.