Dzisiaj jest: Środa 22 Maja 2024
Imieniny obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.
Zodiak: Bliźnięta

„Miniaturyzowanie świata jest niezwykle fascynujące”

      Rafał Bednarz ur. 31.10.1973 r. w Birczy i stały mieszkaniec Birczy korzeniami mocno związany z Mazowszem i woj. łódzkim, wnuk „Powstańców Warszawskich”, miłośnik kolei żelaznych, pasjonat przemierzania zapomnianych i nieczynnych linii kolejowych, miniaturzysta modelarz hiperrealista, działacz społeczny, współzałożyciel SMPKW - ratującej szlak Przeworskiej Kolei Wąskotorowej przed likwidacją w 2009r.

     Zamiłowanie do szlaków kolejowych Polski oraz techniki kolejowej rozpoczęło się w dzieciństwie. Częste podróżowanie śladami historii architektury i skończenie niezwykłej  infrastruktury kolejowej rozpaliło wielką miłość do stalowych szlaków. Wszystko co związane z koleją nie pomijając przy tym otaczającej wspaniałej przyrody musi mieć dokładne odwzorowanie w miniaturze (Ś.P. Jerzy Korczak – Ziółkowski) - i taki kierunek w realizacji został obrany. 

     Zakres prac, technik modelarskich oraz doświadczenie pozwoliło na balansowanie pomiędzy technologią cyfrową, mechaniką precyzyjną a samą sztuką artystyczną dając możliwość ożywiania małego świata.

     Po latach tworzenia małych w skali 1:87 elementów makiet w postaci architektury, infrastruktury oraz bardzo precyzyjnych ruchomych części taboru kolejowego przyszedł pomysł na stworzenie własnego projektu zawierającego najciekawsze fragmenty zabudowy wybranych polskich szlaków. 

     Bircza powinna kojarzyć się nie tylko z ciekawą historią ale również z kunsztem architektury lokalnej  - w wielu przypadkach  już nie istniejącej.   

Czyż nie warto byłoby przypominać o jej istnieniu właśnie w miniaturze?

 

© 2024 Bircza - Trzy Kultury