Jasienica Sufczyńska (gmina Bircza) – historia i charakterystyka
Położenie i początki
Jasienica Sufczyńska to wieś położona na południowy zachód od Birczy, nad dopływem Stupnicy, w powiecie przemyskim, województwie podkarpackim. Miejscowość powstała w XIX wieku jako osada przy hucie szkła funkcjonującej w pobliskim Sufczynie. Huta ta była własnością Alberta hrabiego Dębińskiego, a od 1890 roku dzierżawił ją Ludwik Geyner.
Rozwój i ludność
Na początku XX wieku Jasienica Sufczyńska liczyła około 400 mieszkańców, z których większość stanowili Polacy. Osada rozwijała się w ścisłym związku z działalnością huty szkła, która była jednym z ważniejszych zakładów przemysłowych w okolicy.
Zabytki i dziedzictwo
We wsi zachowała się murowana kapliczka z XIX wieku, będąca świadectwem lokalnej tradycji i religijności. W pobliżu znajduje się również neogotycka kaplica grobowa z końca XIX wieku oraz cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra z 1814 roku.
Okres powojenny i administracja
Po II wojnie światowej Jasienica Sufczyńska znalazła się w granicach Polski Ludowej, a w latach 1954–1972 funkcjonowała tu Gromadzka Rada Narodowa (GRN w Sufczynie), obejmująca także sąsiednie wsie. Od 1973 roku miejscowość należy do gminy Bircza.
Znaczenie kulturowe
Jasienica Sufczyńska jest przykładem osady przemysłowej, której powstanie i rozwój były ściśle związane z lokalnym przemysłem szklarskim. Zachowane zabytki oraz wielokulturowe dziedzictwo regionu czynią ją istotnym punktem na mapie historycznej gminy Bircza.
Jasienica Sufczyńska to niewielka, lecz ciekawa pod względem historycznym miejscowość, której początki sięgają XIX wieku i która do dziś zachowała ślady swojej przemysłowej oraz religijnej przeszłości.