Na południe od Birczy powstał Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, w przyszłości jest planowane utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.
Piesze szlaki turystyczne
- (Przemyśl – Sanok, 75 kilometrów długości): Przemyśl (ul. Waygarta – Oddział PTTK) – Zielonka – Wapielnica /394/ – Helicha /420/ – Rokszyce – Brylińce – Kopystańka /541 / – Łodzinka – Chomińskie – Bircza – Kamienna Górka – Leszczawa Górna – Bziana /574/ – Roztoka – Poręba /618/ – Zawadka – Rakowa – Słonny Wierch Wschód /668/ – Przysłup /658/ – Słonna /639/ – Słonny Wierch Zachód /668/ – Orli Kamień /518/ – Sanok
- (Bircza – skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim, 19 kilometrów długości): Bircza – Łomna – Trójca – Cień/561/ – skrzyżowanie za szlakiem niebieskim przy drodze Jureczkowa – Makowa
Rowerowe szlaki turystyczne
- Bircza – Sufczyna – Huta Brzuska – Krzeczkowa – Olszany – Krasiczyn – Przemyśl
- Bircza – Leszczawa Dln. – Łomna – Trójca – Łodzinka – Huta Łodzińska – Krępak – Bircza
- Bircza – Malawa – Lipa – Jawornik Ruski – Żohatyn – Dąbrówka Starzeńska – Dynów
- Bircza – Rudawka – Kotów – Piątkowa – Iskań – Sufczyna
- Przemyśl – Prałkowce – Zalesie – Brylińce – Cisowa – Łodzinka – Bircza
- Przemyśl - Ostrów- Korytnki- Krzywcza - Nienadowa - Iskań - Sufczyna - Bircza
Trasy Motocyklowe
Obowiązkiem każdego motocyklisty, który wybiera się w Bieszczady, jest przejechanie Małej Pętli Bieszczadzkiej oraz Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej.
Trasa wybudowana w latach pięćdziesiątych XXw. (wybudowana, aby przywrócić „cywilizację” do odciętych terenów po przeprowadzonej akcji Wisła w 1947r.) wraz z wybudowaną w latach sześćdziesiątych XXw. zaporą wodną w Solinie, doprowadziły do tego, że rejon ten stał się atrakcyjny dla turystów. I nie ma się co dziwić, bo Wielka Pętla prowadzi przez najpiękniejsze partie Bieszczad. Piękne tu krajobrazy, sporo punktów widokowych, wiele cerkwi do zwiedzania, a trasa nie jest zbyt trudna.
Wielka Pętla Bieszczadzka
MAŁA PĘTLA BIESZCZADZKA
Częściowo pokrywa się z Wielką Pętlą i prowadzi z Leska przez Hoczew, a dalej przez miejscowości: Myczków, Polańczyk, Bukowiec, Chrewt, Czarna Górna, Ustrzyki Dolne i Uherce Mineralne. Liczy ok. 100 km., więc nie jest to jakiś długi odcinek trasy. Przed Polańczykiem warto odbić do Soliny, aby obejrzeć słynną zaporę wodną na Jeziorze Solińskim, która liczy 650 m. długości i 80 m. wysokości. Można też zatrzymać się w Polańczyku, dobrze zjeść (sporo tu restauracji z uwagi na wielu turystów) i cieszyć się krajobrazem na bieszczadzkie góry i Jezioro Solińskie.