Dzisiaj jest: Środa 25 Czerwca 2025
Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm
Do końca roku zostało 190 dni.
Zodiak: Rak

Herb rodu Porębalskich, właścicieli Rudawki i Kotowa.

Rudawka to wieś położona w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim. Należy do gminy Bircza, która również znajduje się w województwie podkarpackim. O

Rudawka w Gminie Bircza:

  • Rudawka to jedna z miejscowości wchodzących w skład Gminy Bircza. Gmina Bircza znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim.
  • Rudawka jest  malowniczą wieś, otoczoną pięknymi krajobrazami i terenami leśnymi, charakterystycznymi dla tego regionu.
  • Wieś może mieć swoje unikalne cechy historyczne, kulturowe lub przyrodnicze, które przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i odwiedzających.

Przyroda i Atrakcje:

  • Znajdując się w regionie województwa podkarpackiego, Rudawka i Gmina Bircza mogą oferować wiele atrakcji natury. Piękne lasy, górzyste tereny i malownicze pagórki stanowią doskonałe miejsce dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej.
  • Jeśli istnieją lokalne atrakcje, zabytki lub wyjątkowe miejsca w Rudawce, to mogą one stanowić dodatkowy powód, dla którego warto tam odwiedzić.

Rudawka

## Rudawka (gmina Bircza) – historia i charakterystyka

**Położenie i początki**

Rudawka to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, należąca do gminy Bircza. Leży na północny zachód od Birczy, mniej więcej w połowie drogi między Birczą a Kotowem[2][3][5][6]. Miejscowość powstała jako własność prywatna w połowie XV wieku i wchodziła w skład dóbr birczańskich[2].

**Własność i rozwój**

W XVIII i XIX wieku w Rudawce istniała huta szkła, co świadczy o lokalnym rozwoju rzemiosła i przemysłu[2]. Na początku XIX wieku wieś przeszła w ręce rodziny Schmidów, wywodzących się z Austrii[2]. Właścicielami Rudawki oraz sąsiednich miejscowości byli także przedstawiciele rodu Porębalskich, herbu Sas, co potwierdza zachowany herb oraz grobowiec rodzinny na miejscowym cmentarzu[3]. W 1732 roku w Rudawce wybudowano cerkiew pod wezwaniem św. Sawy – jest to zrębowa budowla z hełmem nad nawą i wieżą nad wejściem, obecnie wykorzystywana jako kościół[2].

**Ludność i wydarzenia XX wieku**

Na początku XX wieku Rudawkę zamieszkiwało około 800 osób[2]. W czasie II wojny światowej, 29 listopada 1945 roku, wieś została spalona przez oddziały UPA, co było częścią szerszych działań przeciwko polskiej ludności regionu[2]. Na miejscowym cmentarzu znajduje się betonowy grobowiec upamiętniający właścicieli Rudawki: Jerzego Sasa Porębalskiego, Wiktorię z Prus Bogusławskich, Jana Sasa Porębalskiego i Karolinę z Sas Serednickich Porębalską[2].

**Współczesność i dziedzictwo**

Rudawka to dziś malownicza wieś otoczona lasami i pagórkami Pogórza Przemyskiego, atrakcyjna dla miłośników przyrody i turystyki pieszej[3]. W ostatnich latach powstał tu teren rekreacyjny dla mieszkańców i odwiedzających[8]. Zachowana cerkiew oraz grobowiec właścicieli stanowią cenne zabytki i świadectwo wielowiekowej historii miejscowości.

---

Rudawka to wieś o bogatej przeszłości, łącząca dziedzictwo przemysłowe, szlacheckie i wielokulturowe, a także tragiczne doświadczenia XX wieku. Jej historia wpisuje się w losy całego regionu pogranicza polsko-ukraińskiego.

Cytaty:
[1] Dzieje Birczy - Historia - Urząd Miasta i Gminy w Birczy - Gmina Bircza https://www.bircza.pl/asp/dzieje-birczy,43,artykul,1,2909
[2] Rudawka - Miejscowości Miasta i Gminy Bircza https://www.bircza.pl/asp/rudawka,64,,1
[3] Rudawka - Bircza - Trzy kultury https://bircza.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=126
[4] Rudawka – Wikipedia, wolna encyklopedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudawka
[5] [PDF] Rady Gminy Bircza http://bircza.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2021_06/BIPF5C462759B7914Z/uchwala_25.2021.pdf
[6] Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=23813
[7] Prośbą do rodzin poległych w walkach z bandami UPA w latach ... https://www.bircza.pl/asp/prosba-do-rodzin-poleglych-w-walkach-z-bandami-upa-w-latach-1944-1947,89,artykul,1,1223
[8] W Rudawce w gminie Bircza powstaje teren rekreacyjny [ZDJĘCIA] https://przemysl.naszemiasto.pl/w-rudawce-w-gminie-bircza-powstaje-teren-rekreacyjny-zdjecia/ar/c7-9829901
[9] Bircza - artykuły - Nasza Historia https://naszahistoria.pl/tag/bircza