Dzisiaj jest: Środa 22 Maja 2024
Imieniny obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.
Zodiak: Bliźnięta

dsc_2209mKościół filialny w Rudawce, dawna cerkiew greckokatolicka. Kościół został zbudowany w 1796 r. Po II Wojnie Światowej służy jako świątynia rzymskokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Remontowany w latach 1971-1974. W ostatnich latach prowadzono tam także pewne prace remontowe i konserwatorskie.

 

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudawce

 

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudawce (wcześniej Cerkiew św. Sawy w Rudawce) – kościół filialny parafii św. Stanisława w Birczy, należący do archidiecezji przemyskiej, była filialna cerkiew greckokatolicka. Drewniana budowla pochodzi z roku 1796. Od roku 1946 jest świątynią rzymskokatolicką. Znajduje się w Rudawce, w gminie Bircza, w powiecie przemyskim.

 

Historia

Świątynia została zbudowana jako cerkiew greckokatolicka w roku 1796, należała do greckokatolickiej parafii w Birczy. Była remontowana w XIX wieku. Po II wojnie światowej została przejęta przez rzymskich katolików i remontowana w latach 60. XX wieku oraz w latach 1971–1974, funkcjonuje jako kościół filialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława w Birczy.

© 2024 Bircza - Trzy Kultury