Dzisiaj jest: Środa 22 Maja 2024
Imieniny obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Na południe od Birczy powstał Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, w przyszłości jest planowane utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

Piesze szlaki turystyczne

  • szlak turystyczny czerwony (Przemyśl – Sanok, 75 kilometrów długości): Przemyśl (ul. Waygarta – Oddział PTTK) – Zielonka – Wapielnica /394/ – Helicha /420/ – Rokszyce – Brylińce – Kopystańka /541 / – Łodzinka – Chomińskie – Bircza – Kamienna Górka – Leszczawa Górna – Bziana /574/ – Roztoka – Poręba /618/ – Zawadka – Rakowa – Słonny Wierch Wschód /668/ – Przysłup /658/ – Słonna /639/ – Słonny Wierch Zachód /668/ – Orli Kamień /518/ – Sanok
  • szlak turystyczny zielony (Bircza – skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim, 19 kilometrów długości): Bircza – Łomna – Trójca – Cień/561/ – skrzyżowanie za szlakiem niebieskim przy drodze Jureczkowa – Makowa

Rowerowe szlaki turystyczne

  • Bircza – Sufczyna – Huta Brzuska – Krzeczkowa – Olszany – Krasiczyn – Przemyśl
  • Bircza – Leszczawa Dln. – Łomna – Trójca – Łodzinka – Huta Łodzińska – Krępak – Bircza
  • Bircza – Malawa – Lipa – Jawornik Ruski – Żohatyn – Dąbrówka Starzeńska – Dynów
  • Bircza – Rudawka – Kotów – Piątkowa – Iskań – Sufczyna
  • Przemyśl – Prałkowce – Zalesie – Brylińce – Cisowa – Łodzinka – Bircza
  • Przemyśl - Ostrów- Korytnki- Krzywcza - Nienadowa - Iskań - Sufczyna - Bircza

Trasy Motocyklowe

Obowiązkiem każdego motocyklisty, który wybiera się w Bieszczady, jest przejechanie Małej Pętli Bieszczadzkiej oraz Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej.

Trasa wybudowana w latach pięćdziesiątych XXw. (wybudowana, aby przywrócić „cywilizację” do odciętych terenów po przeprowadzonej akcji Wisła w 1947r.) wraz  z wybudowaną w  latach sześćdziesiątych XXw. zaporą wodną w Solinie, doprowadziły do tego, że rejon ten stał się atrakcyjny dla turystów. I nie ma się co dziwić, bo Wielka Pętla prowadzi przez najpiękniejsze partie  Bieszczad. Piękne tu krajobrazy, sporo punktów widokowych, wiele cerkwi do zwiedzania, a trasa nie jest zbyt trudna.

 

Wielka Pętla Bieszczadzka

Trasa

 

 

MAŁA PĘTLA BIESZCZADZKA

Częściowo pokrywa się z Wielką Pętlą i prowadzi z Leska przez Hoczew, a dalej przez miejscowości: Myczków, Polańczyk, Bukowiec, Chrewt, Czarna Górna, Ustrzyki Dolne i Uherce Mineralne. Liczy ok. 100 km., więc nie jest to jakiś długi odcinek trasy. Przed Polańczykiem warto odbić do Soliny, aby obejrzeć słynną zaporę wodną na Jeziorze Solińskim, która liczy 650 m. długości i 80 m. wysokości. Można też zatrzymać się w Polańczyku, dobrze zjeść (sporo tu restauracji z uwagi na wielu turystów) i cieszyć się krajobrazem na bieszczadzkie góry i Jezioro Solińskie.

 

Trasa

© 2024 Bircza - Trzy Kultury