Dzisiaj jest: Sobota 27 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą: Anastazy, Andrzej, Bożebor, Kanizjusz, Martyn, Piotr, Teofil, Zyta
Do końca roku zostało 249 dni.
Zodiak: Byk

Szkolnictwo w Birczy ma długą i bogatą historię, sięgającą późnego średniowiecza, a dokładniej II połowy XV wieku. W tym okresie, wraz z powstaniem miasta, założono parafialną placówkę wraz ze szkołą. Pierwsze wzmianki o miejscowej szkole parafialnej pochodzą prawdopodobnie z roku 1483, a pierwszym znanym rektorem był Mikołaj, który pełnił rolę kierownika i nauczyciela.

W tamtych czasach szkoły tego typu uczyły wyłącznie chłopców. Program nauczania skupiał się na czytaniu, pisaniu, podstawach łaciny, śpiewie kościelnym i ministranturze. W kolejnych latach szkoła w Birczy była wzmiankowana kilkukrotnie, a jej historia była niejednokrotnie przerywana z powodu różnych wydarzeń historycznych.

W XVII wieku szkolnictwo parafialne w ziemi przemyskiej zaczęło podupadać, a wiele placówek szkolnych znikało z powodu wojen, najazdów, kryzysów gospodarczych i demograficznych. W XVIII wieku rozwijała się za to szkoła żydowska w Birczy.

W 1772 roku Bircza znalazła się pod zaborem austriackim, który narzucił germanizację administracji i szkolnictwa. Działająca przy parafii szkoła trywialna była prowadzona w języku niemieckim. Dopiero po uzyskaniu przez Galicję autonomii w latach 60. i 70. XIX wieku, ufundowano polską szkołę, tym razem już w pełni świecką. Szkoła trywialna została przekształcona w powszechną szkołę ludową, do której uczęszczali zarówno chłopcy, jak i dziewczyny.

W 1874 roku, na polecenie Rady Szkolnej Krajowej, ówczesny właściciel Birczy, Innocenty Kowalski, został zobowiązany do zakupu gruntu pod budowę szkoły i założenie ogrodu szkolnego. W 1876 roku powstała nowa szkoła utrzymywana przez samorząd miejski, której dokumenty z tego okresu zachowały się z roku szkolnego 1893/1894.

W 1924 roku szkoła została rozbudowana z 4-klasowej na 7-klasową, a edukacja była prowadzona przez wiele lat w tym okresie. Podczas II wojny światowej szkoła poniosła duże straty z powodu walk i okupacji, ale po zakończeniu wojny i walk z UPA, odrodziła się i funkcjonowała w zmieniających się czasach.

W 2009 roku szkole nadano imię mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", co przyczyniło się do większej aktywności edukacyjnej w dziedzinach patriotycznych, historycznych, artystycznych i sportowych.

Dzisiaj Szkoła Podstawowa w Birczy kontynuuje swoje dziedzictwo edukacyjne, przystosowując się do nowych wyzwań i oferując edukację na wysokim poziomie. Nauczyciele i uczniowie starają się kontynuować tradycję szkoły i jej istotny wkład w społeczność Birczy.

© 2024 Bircza - Trzy Kultury