Dzisiaj jest: Środa 22 Maja 2024
Imieniny obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Huta Brzuska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Bircza. Leży na Pogórzu Przemyskim, nad potokiem Brzuska – dopływem Stupnicy.

Wieś powstała w XVIII wieku, jako osada robotników pracujących w hucie szkła w Brzusce. Składa się z wielu przysiółków: Kubówka, Majdan, Dolne Hucisko, Krępak, Granice, Błaszkówka, Baranówka, Żujowy Potok, Piasek, Górne Hucisko, Zimny Potok, Wywóz, Podelakówka.

W połowie XIX wieku właścicielem posiadłości tybularnej w Brzuskiej Huty z Huciskiem była hr. Tekla Humnicka

W latach 1943-1948 Huta Brzuska była wielokrotnie napadana przez oddziały UPA

Huta Brzuska to historyczne miejsce związane z przemysłem metalurgicznym, znajdujące się w okolicach wsi Brzuska w Gminie Bircza, województwo podkarpackie.

Huta Brzuska:

  • Huta Brzuska była kiedyś istotnym ośrodkiem przemysłowym w regionie, skoncentrowanym na przetwarzaniu metali.
  • Początki huty mogą sięgać dawnych czasów, gdy technologie metalurgiczne rozwijały się, a zapotrzebowanie na wyroby metalowe było duże.
  • W związku z dostępem do surowców i odpowiednimi warunkami, huta mogła funkcjonować jako miejsce produkcji różnego rodzaju wyrobów metalowych, takich jak narzędzia, elementy konstrukcyjne czy inne produkty.
  • Huta Brzuska może być znaczącym elementem historii przemysłu w regionie, wpływając na rozwój lokalnej gospodarki i zatrudnienia.
© 2024 Bircza - Trzy Kultury